zawoja1

Przesłanie dnia


Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty.
Andrzej Sapkowski

Main Menu

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj409
mod_vvisit_counterWczoraj416
mod_vvisit_counterTydzień825
mod_vvisit_counterZeszły tydzień2555
mod_vvisit_counterMiesiąc3380
mod_vvisit_counterZeszły miesiąc14609
mod_vvisit_counterOd początku2539651

Naszą witrynę przegląda teraz: 10 gości 
Twój IP: 18.208.159.25
 , 
Dzisiaj: 22 Paź, 2019
CG Korona Ziemi w Zawoi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jan Front   
środa, 27 maja 2015 16:47

CENTRUM GÓRSKIE KORONA ZIEMI W ZAWOI!
ZDOBĄDŹ SZCZYTY ŚWIATA!

korona ziemi 20150527 1488674225

ŁĄCZYMY LUDZI PASJI

W Zawoi, u stóp Babiej Góry powstało Centrum Górskie Korona Ziemi. To jedyne miejsce w kraju, w którym można zobaczyć, a nawet dotknąć najwyższych szczytów ziemi, a także usłyszeć o wyczynach Polaków w górach wysokich. Ale to nie koniec atrakcji.

Nazwa Korona Ziemi to termin geograficzny określający najwyższe szczyty wszystkich kontynentów świata. Centrum nazwane tym terminem zobowiązuje. Makiety owych najwyższych szczytów świata można obserwować na naszej sali makietowej.

Centrum Górskie Korona Ziemi to hołd złożony z miłości do gór. Jest inicjatywą tych, dla których są one największą życiową pasją. Ten związek człowieka z górami pragniemy zaszczepić każdemu z gości zwiedzających nasze Centrum.

Sercem liczącego ok. 1300 m2 powierzchni ośrodka jest sala wystawiennicza z olbrzymimi makietami wszystkich najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. Obok Mount Everestu stoi Kilimadżaro, a tuż za nim Mont Blanc. Jest też interaktywna makieta Babiej Góry, nad którą unosi się... mgła. To wszystko sprawia, że chcąc przeżyć niezapomnianą górską przygodę wcale nie trzeba od razu jechać w Himalaje. Wystarczy przyjechać do Zawoi, wejść na Babią Górę, a potem odwiedzić „Koronę Ziemi".

Zanim zwiedzisz salę makietową przechodzisz do sali multimedialno – ekspozycyjnej poświęconej wybitnym dokonaniom polskich himalaistów. Gabloty zawierają pamiątki przezkazane przez nich osobiście bądź przez ich rodziny i przyjaciół.

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE

Idąc z duchem czasu, ekspozycja w CGKZ jest nowoczesna i multimedialna. Wprowadziliśmy do użytku innowacyjność w postaci tabletu, który pozwala zwiedzać nasz obiekt w indywidualnym tempie. Zawiera on skondensowane informacje na temat gór całego świata oraz kompletne opisy poszczególnych ekspozycji. Wiedza zawarta na naszych tabletach i stołach multimedialnych jest przystępna dla każdego odbiorcy.

korona ziemi 20150527 1334149376korona ziemi 20150527 1345959013korona ziemi 20150527 1644865869

PONAD 1000 METRÓW PODNIEBNEJ PRZYGODY!

Zapraszamy również do naszego Parku Linowego Las Przygód. To ponad kilometr tras zróżnicowanych pod względem trudności i prowadzących pomiędzy drzewami. Naszą wyjątkową atrakcją jest Spacer w Koronie Drzew ­ specjalna „ścieżka" pomiędzy drzewami, która pozwala wspiąć się na 18 metrów bez zabezpieczeń alpinistycznych. To doskonała zabawa dla każdego, pozwalająca sprawdzić, jak czujemy się na wysokościach. Dodatkowo możemy oglądać las z wysokości korony drzewa, to zupełnie inna perspektywa, także edukacyjna.

Już trzylatki znajdą tu dla siebie mnóstwo atrakcji. Jest zespół domków na drzewach, którymi opiekują się mieszkańcy lasu, tacy jak niedźwiedź i ryś. Mamy liczącą ponad 450 metrów trasę średnią, dla nieco starszych dzieci (od 125 cm wzrostu) oraz podobnej długości trasę wysoką, która ma jeszcze odejścia na trasę trudną, dostarczającą potężnej dawki adrenaliny. Dla dzieci mamy również tyrolki i sporą ściankę wspinaczkową. Nasi instruktorzy wkładają dużo pracy nie tylko w dbanie o bezpieczeństwo uczestników parku, ale także w edukację alpinistyczną.

korona ziemi 20150527 1808795934korona ziemi 20150527 2076342636korona ziemi 20150527 1859510334


 Więcej informacji na www.centrumgorskie.pl 

Poprawiony: środa, 27 maja 2015 16:52
 
Wiadomości z okolicy PDF Drukuj Email

Zawoja

panorama_babia_gora

Największa pod względem obszaru wieś w Polsce, o wybitnych walorach klimatycznych, krajobrazowych i turystycznych; od okresu międzywojennego znana miejscowość letniskowa. Zawoja istniała prawdopodobnie od końca XVI wieku jako część Skawicy i nosiła nazwę Skawica Górna. Po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w roku 1646 jako świeżo osadzone \X Zawoje. Nazwa wsi ma rodowód wołoski; pochodzi od dacko-rumuńskiego słowa zavoiu (podmokły las nad urwistym zakolem rzeki) i pierwotnie brzmiała Zawój. Legenda wywodzi ją też od słowa zabój, co ma związek ze zbójnikami, a także od zawojów czyli kobiecych chustek, czy też od zawijającej się, krętej drogi. W XIX wieku na terenie Zawoi Centrum znajdował się ośrodek produkcji żelaza, wspomagający hutę w Makowie. Mniej więcej w tym samym czasie w Zawoi Wilcznej działała fabryka zapałek i tartak parowy. W okresie międzywojennym o rozwój letniska starała się Komisja Klimatyczna, utworzona w 1928 roku. Powstało wiele pensjonatów, w tym wille Polskiej Akademii Umiejętności, istniało muzeum regionalne, zespół folklorystyczny, a także Oddział Babiogórski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Zawoja_kosciol_pw_sw_Klemensa kościół pw. św. Klemensa w Zawoi centrum Dzisiejsza Zawoja podzielona jest na trzy parafie: w Zawoi Dolnej (Centrum), w Zawoi Górnej (Wilczna) i w Zawoi Zakamieniu (Przysłop). Najcenniejszym zabytkiem Zawoi jest kościół parafialny pw. św. Klemensa papieża, wzniesiony w latach 1757-1759, gruntownie przebudowany w roku 1888. Jest to jeden z większych drewnianych kościołów w południowej Polsce. Naprzeciw kościoła znajduje się drewniany, piętrowy Dworzec Babiogórski, budynek w którym na początku XX wieku działała stacja turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego. Obok do końca 2003 roku stała stylowa drewniana karczma, z podcieniami od frontu, pochodząca z 1836 roku, rozebrana z zamiarem przeniesienia na nowe miejsce. Na pobliskim cmentarzu spoczywa znany poeta Tatr - Franciszek Henryk Siła-Nowicki (1864-1935).

zawoja_policzne_kapliczka_zbojecka Zawoja Policzne, kaplica pw. św. Jana Chrzciciela W Zawoi Policznem stoi murowana kaplica pw. św. Jana Chrzciciela, tzw. zbójnicka, nakryta gontowym dachem z cebulastą banią, jeden z najpiękniejszych reliktów tutejszego budownictwa. Według tradycji ufundowali ją zbójnicy jako wotum przebłagalne. Prawdopodobnie pochodzi z XVIII wieku. W Zawoi Mosornem istnieje z kolei drewniana kaplica pw. Matki Bożej Anielskiej, zbudowana przez tutejszego gospodarza w latach 1905-1908.

W Zawoi Wilcznej, naprzeciw murowanej kaplicy z 1926 r. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w drewnianym domku zwanym "księżówką", przez 20 lat w okresie letnich urlopów mieszkał ks. Marian Jaworski, obecny kardynał i arcybiskup lwowski. Często przybywał tu także ks. kard. Karol Wojtyła. Obydwaj odbywali górskie wycieczki, m.in. do schroniska na Markowych Szczawinach i na Diablak. Ks. kard. Wojtyła wielokrotnie wędrował stąd także do Stryszawy Siwcówki, gdzie spotykał się z Prymasem Tysiąclecia ks. kard. Stefanem Wyszyńskim. W ołtarzu nowego kościoła na Wilcznej wisi dar papieża Jana Pawła II - obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, patronki kościoła i parafii, z własnoręcznym podpisem Ojca Świętego.

Na terenie Zawoi zachowało się wiele starych kapliczek i figur i przydrożnych z XVIII i XIX wieku. W oddalonych od centrum przysiółkach można jeszcze oglądać nieliczne przykłady tradycyjnego budownictwa. W Zawoi Czatoży zachował się zespól trzech kamiennych piwniczek, nakrytych drewnianymi szopami, a także drewniana dzwonnica loretańska na płanetniki (demony ciągnące chmury burzowe). Podobna dzwonnica stoi w Zawoi Golyni (rekonstrukcja).

zawoja_markowa_skansen skansen tutejszego budownictwa ludowego w Zawoi Markowej W Zawoi Markowej znajduje się skansen tutejszego budownictwa ludowego, założony i prowadzony przez Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej.

schronisko_markowe_szczawiny schronisko na Markowych Szczawinach Na polanie Markowe Szczawiny trwa budowa nowego, murowanego schroniska. Poprzednie, drewniane, zostało właśnie rozebrane a jego najstarszą część, tzw. Chatę Zapałowicza z 1906 roku, planuje się przenieść w inne miejsce. Obok schroniska, w małym drewnianym budynku mieści się Muzeum Turystyki Górskiej PTTK.

Zawoja jest siedzibą dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego, utworzonego w 1954 roku, w 1977 roku włączonego do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Mieści się ona w zabytkowej drewnianej willi. Jest tu także Ośrodek Edukacyjny Parku, w skład którego wchodzi ekspozycja przyrodnicza i etnograficzna, oraz Ogród Roślin Babiogórskich.

wodospad_zawoja_mosorne wodospad w Zawoi Mosornem - 8m. Ciekawostką przyrodniczą jest 8-metrowej wysokości wodospad na Mosornym Potoku, należący do największych w Beskidach.

zawoja_przyslop_elektrownia_wiatrowa elektrownia wiatrowa w Zawoi Przysłop Wielu turystów odwiedza wysoko położony przysiółek Przysłop, gdzie atrakcję stanowi nowoczesny wiatrak - elektrownia wiatrowa. Przy tutejszej Szkole Podstawowej Nr 4 działa Izba Regionalna, a ponadto wytyczona jest ciekawa ścieżka dydaktyczna. Inna Izba Regionalna, również ze ścieżką edukacyjną, funkcjonuje przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Zawoi Gołyni. Także pomiędzy Zawoją Centrum a Wełczą urządzono ścieżkę przyrodniczo-krajoznawczą Zawojski Chodnik.

W Zawoi Czatoży mieszkał i zmarł Wawrzyniec Szkolnik (1842- 1908) - znany babiogórski przewodnik i gawędziarz.

We wsi działają zespoły regionalne: Babiogórcy i Juzy na. Ponadto tutejszy folklor upowszechnia kapela rodziny Bugajskich. Do miejscowych tradycji nawiązują karczmy regionalne: Styrnol, Tabakowy Chodnik, Zawojsko Koliba i Zbójnicka Karczma.

wyciag_mosorny_gron całoroczny wyciąg Mosorny-Groń 1045 m. długości Od 2003 roku w Zawoi Policznem działa kolej krzesełkowa na Mosorny Groń (1045 m) z trasą zjazdową o długości 1420 m i deniwelacji 336 m. Zespół czterech wyciągów talerzykowych funkcjonuje też w Zawoi Czatoży.

Corocznie w Zawoi odbywają się: folklorystyczna impreza Jesień Babiogórska (wrzesień) oraz imprezy sportowo folklorystyczne: Zima w Zawoi (styczeń/luty) i Zawoja na lato (lipiec/sierpień).

Źródło: UG Zawoja, Piotr Krzywda

Poprawiony: poniedziałek, 19 września 2011 14:57
 


noclegi Zawoja | noclegi